|   Praha - Louny - Chomutov

Novinky

Dálnice D7

Úsek u Chlumčan je kompletní

24. 6. 2024

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) dnes zprovoznilo stavbu 4,4 kilometru dlouhého úseku dálnice D7 u Chlumčan v Ústeckém kraji. Práce za 1,2 miliardy Kč bez DPH trvaly 28 měsíců. Jde o rozšíření silnice I/7, jedním z hlavních důvodů přestavby je zajistit dopravní obslužnost průmyslových zón u Mostu, Loun, Postoloprt a Žatce. Letos začne ŘSD stavět i další části D7 ve Středočeském kraji.

„Dostavbou této dálnice zlepšíme spojení na Německo a zkvalitníme tak dopravní obslužnost průmyslových zón. Doháníme tím další z dluhů, snažíme se důležitou infrastrukturu co nejrychleji dostavět. Míříme k tomu, aby celá dálnice D7, která propojí Prahu s Chomutovem, byla hotová do pěti let,“ říká ministr dopravy Martin Kupka. 

Nový více než čtyřkilometrový úsek D7 u Chlumčan slouží z větší části řidičům již od loňského prosince. Jen u chlumčanského mlýna se zatím po dálnici jezdilo v jednom jízdním pásu, v půlkilometrovém úseku byl provoz svedený do dvou protisměrných pruhů. Součástí stavby je sedm mostů, nejdelší z nich měří 175 metrů. 

„Dálnice zajistí vyšší bezpečnost a plynulost provozu. Na silnici I/7 byl patrný vysoký nárůst zejména kamionové dopravy, pro kterou již dvoupruhová komunikace nestačila a byla značně nebezpečná s velkým množstvím závažných nehod. Nová dálnice navazuje z jedné strany na již hotovou část D7 u Sulce, ze strany druhé na další hotový úsek u Loun,“ řekl generální ředitel ŘSD Radek Mátl. 

D7 také zajistí dopravní obslužnost průmyslových zón u Mostu, Loun, Postoloprt a zóny Triangle, která je jednou z největších v Česku. Letos má ŘSD v plánu začít stavět všechny tři zbývající úseky D7 ve středních Čechách. Jde o sedmikilometrový úsek Kutrovice – Panenský Týnec, podobně dlouhou část dálnice mezi Knovízí a Slaným a úsek od mimoúrovňové křižovatky Slaný – západ do Kutrovic.

 Z dálnice D7 zbývá dostavět 24 kilometrů. Nejsložitější bude úsek u Postoloprt, kde se řeší ochrana před stoletou vodou i to, jak dálnice povede přes řeku Ohři. „Máme požádáno o vydání územního rozhodnutí a již běží územní řízení. Zároveň zpracováváme dokumentaci ke stavebnímu povolení,“ řekl Radek Mátl. Dálnice D7 mezi Prahou a Chomutovem bude dlouhá 83 kilometrů. Její první úseky vznikly v 60. a 70. letech minulého století v návaznosti na stavbu Nového letiště v Ruzyni.