l   Praha - Louny - Chomutov

Novinky

Dálnice D7

Cesta ze severu Čech do Prahy zrychlí. Silničáři v létě otevřou část dálnice D7

2. 1. 2018
Ředitelství silnic a dálnic zprovozní čtyři kilometry dlouhý úsek mezi Postoloprty a Bitozevsí.

V polovině roku 2018 se na Žatecku řidičům otevře nový úsek dálnice D7 Praha – Chomutov. Výstavba čtyři kilometry dlouhé silnice mezi Postoloprty a Bitozevsí ale nabrala skluz, původně se počítalo s dokončením už na jaře.

„Změnu termínu zprovoznění dálnice přibližně o tři měsíce vyvolala přeložka elektrického vedení, ke které došlo později, než jsme očekávali,“ vysvětluje mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Studecký. Původně se měla dálnice zprovoznit v dubnu roku 2018, nyní to vypadá na červenec.

Jezdím po této silnici skoro každý den. Odsunutí termínu dostavby mě samozřejmě mrzí, ale tenhle úsek není zrovna ten, který mě při cestě do Prahy nejvíc trápí. Horší je to kolem Slaného. Tam se jede hůř. Už aby byla celá dálnice hotová,“ přeje si Pavel Tománek ze Žatce.

Výstavba dálnice mezi Postoloprty a Bitozevsí začala v září 2016, práce na místě se ve větším rozeběhly až o půl roku později. V průběhu roku 2017 se postavila souběžná silnice druhé třídy, v plném proudu jsou práce na dvou pruzích budoucí dálnice. V listopadu se provoz převedl na novou komunikaci, na místě „staré“ silnice I/7 Praha – Chomutov vyrůstá druhá půlka dálnice. Součástí stavby je i nová mimoúrovňová křižovatka u Postoloprt.

Nový úsek naváže na již hotovou dálnici v délce přes dvacet kilometrů mezi Chomutovem a Žateckem. Na D7 je hotový také obchvat Sulce na Lounsku a úsek mezi Slaným a Prahou.

Rozestavěná část dálnice Postoloprty – Bitozeves je jedním ze šesti úseků, které je třeba na D7 mezi Prahou a Chomutovem dostavět. Nejdál je ŘSD v přípravě úseků u Panenského Týnce, Chlumčan a Loun, které by se měly stavět v letech 2019 až 2021. U Panenského Týnce není vyloučené, že by stavba mohla začít už v roce 2018.
HOTOVO NEJDŘÍVE ZA SEDM LET

Další na řadě je obchvat Postoloprt, jenž se má přestavovat do podoby čtyřproudové dálnice v letech 2021 až 2023. Jako poslední se bude podle současných plánů stavět úsek ve středních Čechách kolem Slaného.

K jeho dokončení, a tím pádem i k dostavbě celé dálnice D7, nedojde pravděpodobně dřív než v roce 2024. Je ze všech připravovaných úseků nejdelší a jeho stavba bude také nejnákladnější. Otázkou je, zda bude mít stát na dostavbu dálnice z Prahy do Chomutova peníze. Do budoucna se proto počítá, že by alespoň část zaplatili soukromí investoři a stát by jim peníze dlouhodobě splácel. Zatím se ale v ČR takto nepostavila žádná silnice. Jako první má přijít na řadu strakonická D4.

Dálnice D7 bude po dokončení dlouhá 82 kilometrů. U Chomutova na ni navazuje nová čtyřproudová silnice přes Krušné hory do Německa.

První úsek dálnice D7 u Prahy je v provozu od roku 1962. V 70. a 80. letech 20.

století se dálnice postupně postavila až ke Slanému. V letech 2009 a 2013 se otevřely nové úseky dálnice na Lounsku, Žatecku a Chomutovsku. V současné době je dálnice hotová zhruba z poloviny. Pro osobní auta je dálnice D7 zpoplatněna mezi Prahou a Slaným, na ostatních úsecích řidiči dálniční známku mít nemusí. Se zpoplatněním celé dálnice se v současné době počítá až po jejím dokončení.

Naopak všechny dostavěné úseky dálnice jsou zahrnuté v systému elektronického mýta, takže nákladní auta a autobusy za jízdu platí i na Lounsku, Žatecku a Chomutovsku.


Zdroj: Ústecký deník
Obsah těchto webových stránek je tvořen informacemi poskytnutými Ředitelstvím silnic a dálnic ČR, projekčními, konzultačními a stavebními podnikateli a vlastní činností autorů těchto stránek. Veškerá práva majitelů autorských práv jsou vyhrazena. Veškeré informace v podobě fotografií, animací, vizualizací, filmových materiálů a textů uveřejněných na této webové prezentaci jsou povoleny pouze pro domácí použití. Toto omezení vylučuje použití těchto informací k jakékoliv veřejné produkci, televiznímu šíření, výrobě kopií, pronájmu, půjčování, prodeji neoprávněnými osobami apod. Porušování autorského práva je trestným činem, za který může být pachatel potrestán trestem odnětí svobody v trvání až 5 let a peněžitým trestem do výše 5.000.000,- Kč.

Pokud má jakákoliv právnická nebo fyzická osoba zájem o použití těchto informací jiným než povoleným způsobem, je povinna oficiálně zažádat o souhlas majitele autorských práv, tj. ŘSD ČR na e-mailovou adresu posta@rsd.cz
© 2016 Ředitelství silnic a dálnic ČR